A ideme do finále!

Potvrdia Nemci úlohu favorita?

Vytvoril : stavkovanie.net

Futbalový ošiaľ sa nezadržateľne blíži ku svojmu záveru. Hoci to po skupinovej fáze vyzeralo s európskymi tímami zle nedobre, pretože vypadli tímy ako Portugalsko, Španielsko, Anglicko, či Taliansko, napokon má Európa vo finále svoje zastúpenie.

Futbalový ošiaľ sa nezadržateľne blíži ku svojmu záveru. Hoci to po skupinovej fáze vyzeralo s európskymi tímami zle nedobre, pretože vypadli tímy ako Portugalsko, Španielsko, Anglicko, či Taliansko, napokon má Európa vo finále svoje zastúpenie. Futbalisti Nemecka potvrdili dlhoročnú skvelú výkonnosť a taktiež všeobecne známy fakt o tom, že sa veľmi dobre dokážu pripraviť a skoncentrovať na záverečné turnaje. Juhoamerický kontinent bude mať vo finále svojho zástupcu. Nebude to však domáca Brazília, ako sa všeobecne očakávalo, ale jej úhlavný nepriateľ Argentína. Cesta Nationalelfu až do nedeľňajšieho finále na Maracane bola menej tŕnistá ako v prípade Albicelestes, hoci aj tu sa vyskytli problémy. Pravdepodobne najťažšiu skupinu majstrovstiev, skupinu G, vyhrali zverenci Joachima Löwa so siedmymi bodmi, pričom remizovali len v jednom z najlepších zápasov celých majstrovstiev proti Ghane. Silné Portugalsko Nemci pokorili až prekvapujúco hladko 4:0 a v záverečnom skupinovom vystúpení vyhrali nad Spojenými štátmi 1:0. Treba prízvukovať, že Nemci, azda len spolu s Kolumbiou, sa na týchto majstrovstvách prezentovali pekným útočným futbalom s prekvapujúcimi prihrávkami, a nie účelovým bránením výsledku a pretaktizovanými výkonmi, ako tomu bolo u väčšiny účastníkov majstrovstiev. Prekvapujúco najproblematickejším zápasom Nemcov bolo osemfinále proti jednému z najväčších outsiderov celého šampionátu- Alžírsku. O postupe nemeckého favorita sa rozhodlo až v predĺžení. V štvrťfinálovom dueli európskych gigantov rozhodol o postupe Nemcov skorý gól Matsa Hummelsa a jeho fantastické zákroky v obrane v neskoršom priebehu zápasu. O ich semifinálovej demontáži domácich Brazílčanov sa toho už veľa popísalo a tento duel sa nepochybne nezmazateľne zapíše do histórie majstrovstiev sveta. Nemci doslova rozobrali brazílsky tím za tridsať minút, pretože po pol hodine hry svietilo na ukazovateli skóre 0:5 z pohľadu domácich! Veľmi dôležitým plusom nemeckého tímu je z nášho uhla pohľadu vyrovnanosť kádra. Brankár Neuer patrí medzi svetovú extratriedu a o svojich kvalitách nás presvedčil aj na týchto MS, obranné piliere Hummels a Lahm sú viac ako spoľahlivé, stred poľa Kroos, Khedira, Schweinsteiger šliape ako hodinky a keď sa k tomu pridajú takí strelci ako Müller a Klose, máme jednoznačného favorita finálového zápasu. Pravdepodobne jediným slabším miestom nemeckého tímu je Mesut Özil, ktorý mal byť vedúcou osobnosťou Nemcov, avšak zatiaľ zaostáva za očakávaniami.

Na druhej strane, Argentína síce postúpil zo základnej skupiny bez straty bodu, no jej súperi Irán, Nigéria a Bosna a Hercegovina, boli neporovnateľne ľahšími, ako tomu bolo v prípade Nemecka. A aj s týmito o triedu slabšími súpermi mala Argentína nemalé problémy a zďaleka sa nejednalo o jednoznačné zápasy. Takzvaná Messi-dependencia (závislosť na Messim) sa naplno ukázala už v základnej skupine. Šťastena neopustila Argentínčanov ani v osemfinále, keď Švajčiarsko im bolo vo väčšine zápasu viac ako vyrovnaným súperom. O postupe Argentíny rozhodol druhý kľúčový hráč Argentíny Ángel di Mária, ktorý už asi bude k dispozícii pre finálový duel, po tom, čo si vo štvrťfinále privodil zranenie. V spomínanom štvrťfinále proti nebezpečnému Belgicku pomohlo Argentíne prebudenie dovtedy spiaceho Higuaína, ktorého skorý gól posadil zverencov Alejandra Sabella na koňa a tí v ďalšom priebehu zápasu ubránili najtesnejšie vedenie. Nudné semifinále proti Holanďanom sa inak ako penaltovými rozstrelmi skončiť ani nemohlo a opäť stál strážny anjel nad Albicelestes. Okrem Messiho a Di Máriu, splnili prísnejšie kritériá iba Mascherano a Rojo, no celkovo sa dá povedať, že hra Argentíny pôsobí nesúrodo, prevažuje defenzíva nad ofenzívou. Aj štatistiky jednoznačne favorizujú Nemcov. Na posledných dvoch šampionátoch poslali Argentínu domov práve Nemci. Pred štyrmi rokmi vo štvrťfinále zahanbujúco 4:0 a v roku 2006 taktiež vo štvrťfinále na pokutové kopy.