Ďalšia potupná prehra Brazílie!

Holanďania napokon bronzoví

Vytvoril : stavkovanie.net

Zápasy o tretie miesto sú známe otvorenejším futbalom v porovnaní s bežnými zápasmi vo vyraďovacej fáze šampionátu. Ani duel medzi Brazíliou a Holandskom nebol výnimkou.

Zápasy o tretie miesto sú známe otvorenejším futbalom v porovnaní s bežnými zápasmi vo vyraďovacej fáze šampionátu. Ani duel medzi Brazíliou a Holandskom nebol výnimkou. Hoci tak tréner van Gaal, ako aj ústredná hviezda holandského tímu Robben, sa pred zápasom vyjadrili, že toto stretnutie ich vôbec nezaujíma, pretože sa pre nich počítalo len zlato, v samotnom stretnutí práve Robben hýril ešte väčšou aktivitou a chuťou do futbalu ako zvyčajne. Bola to Robbenova rýchlosť, na ktorú nestačil Thiago Silva, ktorá viedla k prvému gólu už v tretej minúte zápasu. Hlavný rozhodca z Alžírska spravil až dve zásadné chyby pri tomto góle, keďže k faulu došlo pred pokutovým územím a penalta sa kopať rozhodne nemala, a Silva bol posledný hráč Brazílie pred brankárom, čo automaticky znamená červenú kartu. Thiago vyviazol len so žltou kartou, ale van Persie nesprávne nariadený pokutový kop bezpečne premenil. Brazílčania reagovali zvýšenou aktivitou, no chýbal im pohyb bez lopty, v dôsledku čoho bola ich kombinácia tragikomická. Naopak, po peknej krídelnej akcii "Oranjes", ktorá však zaváňala tesným ofsajdom, zostal úplne nepokrytý Blind a ten po štvrťhodine hry zvýšil už na 2:0. Strašidelný scenár zo zápasu proti Nemecku sa ale neopakoval. Brazília mala optickú prevahu, no proti koncentrovanej obrane Holandska sa nevedela presadiť. Veľmi dobrý výkon odviedla stopérska dvojica Holandska Vlaar-de Vrij. Naopak, novovytvorené hviezdne obranné duo PSG David Luiz-Thiago Silva, doslova horelo a v Paríži sa už teraz modlia, aby v nasledujúcej sezóne francúzskej ligy nepodával Luiz také výkony ako v posledných dvoch zápasoch. Relatívne rušný futbal pokračoval aj po zmene strán. Holanďania hrali, čo potrebovali, hrať museli kanárici. Tí však pôsobili úplne bezradne. Po hodine hry ohrozil David Luiz brankára Cillessena z nariadeného priameho kopu, čo bola jedna z mála striel Brazílie do priestoru brány. O desať minút nato padol Oscar v šestnástke, začo dostal žltú kartu. Ku kontaktu v pokutovom území určite došlo, preto sa jedenástka určite pískať mohla. V nadstavenom čase ešte podčiarkol víťazstvo veľmi dobre hrajúci Wijnaldum po peknej kombinačnej akcii, ktorá len podčiarkla dominanciu Holandska a neschopnosť brazílskej defenzívy v tomto zápase. Skóre Brazílčanov v posledných dvoch zápasoch 1:10 hovorí za všetko. Brazílčanom sa teda nepodarilo prinavrátiť tejto futbalovej krajine stratenú časť, začo ich fanúšikovia "odmenili" hlasným a dlhým piskotom.

Pravdepodobne bude ešte veľmi dlho trvať, kým sa Brazília spamätá z tejto blamáže, a kým hráči Selecao prestanú byť zatracovaní a hanení vlastnými fanúšikmi. Uvidíme v najbližšom čase, či bude Brazília schopná nadviazať na hviezdne časy futbalistov ako Romario, Roberto Carlos, Ronaldo, Ronaldinho. Na tomto šampionáte to zverencom Felipe Scolariho vôbec nevyšlo, avšak svoje mohla zohrať prílišná premotivovanosť a tlak na hráčov. Svojou hrou na tomto šampionáte však Brazília rozhodne nepresvedčila a myslíme si, že aj štvrté miesto je pre ňu lichotivým miestom, berúc do úvahy hru, ktorú predviedla. Na druhej strane sa van Gaalovi s výnimkou Robbena, Sneijdera a van Persieho podarilo poskladať relatívne neznámy nový tím, ktorý sa však prezentoval veľmi pekným, a predovšetkým efektívnym futbalom. Pri troške šťastia mohli Holanďania skončiť aj vyššie ako na treťom mieste. V každom prípade sa okrem Robbena ukázali v pozitívnom svetle mladí hráči ako Depay, Blind, Claisie či Wijnaldum a bude zaujímavé sledovať, ako sa bude vyvíjať ich ďalšia futbalová kariéra.