Po penaltách vo finále Argentína!

Holanďania opäť bez titulu

Vytvoril : stavkovanie.net

Druhý semifinálový zápas sa ani v najmenšom nepodobal tomu prvému. Oba tímy, Holandsko aj Argentína, nastúpili s jasnou defenzívnou taktikou. Oba tieto tímy boli dlhodobo známe svojimi skvelými útočnými schopnosťami a ľúbivým futbalom.

Druhý semifinálový zápas sa ani v najmenšom nepodobal tomu prvému. Oba tímy, Holandsko aj Argentína, nastúpili s jasnou defenzívnou taktikou. Oba tieto tímy boli dlhodobo známe svojimi skvelými útočnými schopnosťami a ľúbivým futbalom. V semifinále majstrovstiev sveta však môže rozhodnúť každá chyba, preto obaja aktéri tohto duelu vychádzali zo zabezpečenej obrany a nebezpečné útočné akcie boli v priebehu celého zápasu dosť zriedkavé. V prvom polčase mala mierne navrch Argentína, ktorá sa musela zaobísť bez zraneného Di Mariu. Toho ale veľmi dobrým výkonom nahradil Enzo Perez. Počas prvých štyridsiatich piatich minút videli diváci iba jednu strelu na bránu z priameho kopu. Išlo o strelu Messiho, ktorý bol inak výborne bránený De Jongom a nebol zďaleka taký výrazný ako v predchádzajúcich zápasoch. To isté však platí aj holandskom špílmacherovi Robbenovi, ktorý sa zviditeľnil až po zmene strán. Dobrým výkonom sa v prvom polčase prezentoval aj Lavezzi, ktorý na ľavej strane obrany Holandska neustále spôsoboval problémy Martinsovi Indimu. Ten bol kvôli tomu vystriedaný a nahradil ho Janmaat, ktorý bol nielen pevnejší v defenzíve, ale aj výraznejšie podporoval občasné útočné akcie Holanďanov. Druhý polčas priniesol azda ešte nezáživnejší futbal ako tomu bolo v polčase prvom. Obe mužstvá dokonale zhusťovali stred poľa a hlavným hviezdam obidvoch tímov, Messimu a Robbenovi, nedožičili ani centimeter priestoru. Po hodine hry van Gaal druhýkrát striedal, keď ešte nedoliečeného De Jonga, ktorý podal výborný výkon, vystriedal menej známy hráč Feyenoordu Clasie. Z veľkej nudy vytrhol divákov štvrťhodinu pred koncom Higuaín, no svoju šancu nepremenil. Navyše mu rozhodcovia odpískali ofsajd, ktorý ale nebol. Paradoxne najväčšiu šancu riadneho hracieho času si vypracovali dovtedy úplne bezzubí Holanďania v nadstavenom čase. Robbenovu superšancu zblokoval skúsený Mascherano. Toto nemastné-neslané futbalové predstavenie pokračovalo aj v predĺžení. Dôležitý moment prišiel v 96. minúte, kedy došlo k poslednému striedaniu v holandskom výbere. Robin van Persie neodohral najlepší zápas, navyše bol očividne na konci s fyzickými silami, preto van Gaal poslal namiesto neho kanoniera nemeckej ligy Klaasa-Jana Huntelaara. Napriek tomu, že väčšia snaha rozhodnúť tento zápas v predĺžení bola na strane Holandska, najväčšiu šancu mali Argentínčania.

Striedajúci Palacio spálil vôbec najväčšiu šancu zápasu, keď zoči-voči Cillessenovi zakončil na úrovni treťoligového slovenského hráča. Duel, ktorý často pripomínal najnudnejšiu šachovú partiu, a v ktorom sa zdalo, že nikto nechce vyhrať, nakoniec aspoň vyvrcholil dramaticky. Na rad prišiel penaltový rozstrel, pred ktorým už nemohol siahnuť van Gaal ku striedaniu brankára, k čomu sa odhodlal vo štvrťfinále proti Kostarike a čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako majstrovský ťah. Holandsko však v tomto prípade už siahlo ku všetkým trom striedaniam, a v bránke musel ostať Cillessen, ktorý je o šesť centimetrov menší ako jeho náprotivok Romero v argentínskej bráne. Vlaar a Sneijder svoje penalty kopli veľmi zle, zatiaľ čo Argentínčania všetky premenili (hoci minimálne jedna bola chytateľná), a preto sa napokon do finále prebojovala Messiho Argentína. Nemyslíme si, že tam je zaslúžene, pretože ani v jednom zápase nepredviedla oslnivý výkon, no bola prototypom futbalového štýlu, ktorý kladie dôraz nie na atraktivitu, ale účelnosť a výsledok. Napokon to teda bude úhlavný súper Brazílie, kto odohrá posledný zápas na slávnej Maracane, a nie domáca Brazília. Na základe toho, čo sme videli na tomto šampionáte, budú Nemci proti Albicelestes jednoznačným favoritom.