Škola tipovania - 13.časť, Stávkovanie na hokej

Ako tipovať na internete nielen pre začiatočníkov

Vytvoril : stavkovanie.net

Sledujete radi hokej a chcete na neho začať vsádzať alebo na neho už stávkujete a nedarí sa vám tak, ako by ste chceli ? V dnešnom dieli Školy tipovania prinášame niekoľko rád, ktoré môžu vaše výsledky vylepšiť.

1. Viete, kto chytá ? Pripomínať toto v krajine s takou hokejovou tradíciou je asi zbytočné, ale pre istotu : brankár je v hokeji veľmi dôležitý. Tí najlepší často dokážu svojmu tímu v podstate vyhrať zápas. Než si vsadíte na hokejový zápas, mali by ste sa uistiť, že tímu, ktorému veríte, chytá jeho brankárska jednotka. Ak bude tradičný gólman zranený alebo ho mužstvo bude šetriť a postaví náhradníka, pozrite sa, ako druhý brankár chytal v predošlých zápasoch. Možno je to talentovaný mladík, ktorý čaká na príležitosť, možno ale podpriemerný brankár. To isté platí o stávkach na počet gólov : ak dva ofenzívne tímy postavia do bránky priemerných alebo podpriemerných náhradníkov, určite nie je dobrý nápad vsádzať stávky typu "menej ako x gólov".

2. Pozor na motiváciu tímov. Vo futbalovej lige každý jeden zápas môže rozhodnúť, že tím vyhrá ligu, že sa dostane do Európy alebo že zostúpi. Motivácia je síce zradná vec, ale v zásade platí, že futbalový tím má v každom zápase veľkú motiváciu. Hokej je v tomto ohľade odlišný. Samozrejme aj tu sa každý tím snaží vyhrať, ale keď sa mu to nepodarí, nič tak hrozné sa nestane. Napríklad základná časť českej extraligy má 52 zápasov a vlani stačilo Zlínu vyhrať v základnej hracej fáze 22 z nich, aby v tabuľke základnej časti skončil štvrtý. Ak máte pocit, že v hokeji je viac prekvapení ako vo futbale, tu by ste mali hľadať dôvod : sezóna je pomerne dlhá, hrá sa na rozdiel od futbalu trikrát týždenne a po odohraní 52 zápasov stále nie je o víťazovi ligy rozhodnuté.

3. Pozor na výhody domácich štadiónov. Možno už ste ten povzdych od niektorého z hokejistov čítali : Na tom ich klzisku sa mi nehralo dobre. Často sa tým myslí to, že štadión, na ktorom hral, bol výrazne užší než ten, na ktorý je zvyknutý z domácich zápasov. Širšie rozmery klziska svedčia technickým hráčom, ktorí na ňom majú viac priestoru. Takí hráči môžu mať na menšej hracej ploche proti silovým typom hráčov problémy. A užšie klzisko nemusí robiť problém len útočníkom a obrancom, ale aj brankárom. Pražská Slavia bola v sezóne 2006/2007 podpriemerným domácim tímom, v tabuľke domácich zápasov bola tretia od konca s bilanciou gólov 96-81. Pred novou sezónou nechala svoje klzisko zmenšiť a v nasledujúcej sezóne bola doma druhá najlepšia, na svojom štadióne dala 108 gólov a len 56 ich dostala. A došla si pre titul... Len výhoda menšej hracej plochy tímu titul nevyhrá, ale pre dobré mužstvo môže byť tým rozhodujúcim faktorom.

4. Pozor na sériu zápasov vonku. To sa netýka ani tak menších európskych líg, ktoré sa hrajú v rámci relatívne malých krajín, ako skôr NHL a KHL, kde tímy lietajú k protivníkom tisíce kilometrov. Keď Los Angeles hrá jeden deň doma a ďalšie na ľade Bostonu, musí preletieť 4200 kilometrov a niekoľkohodinový let spolu s časovým posunom sa na hráčoch môžu podpísať. Tým skôr, že kvôli zmene časového pásma prídu o tri hodiny na obnovu síl. A keď takto hrajú piaty zápas v rámci ôsmich dní ku koncu dlhej sezóny, dá sa očakávať, že ich nasadenie nebude stopercentné.

5. Vyskúšajte stávkovanie s handicapom. Ak jeden z tímov prehráva o gól, môžete si byť istí, že poslednú minútu bude hrať bez brankára. Mužstvu už nezostáva nič iné než maximálne riskovať a nezriedka to končí gólom do jeho prázdnej bránky. Najlepšie urobíte, keď si sami vyskúšate, čo by sa vám oplatilo : ak si stavíte v x zápasoch na výhru domácich, zistite si, aký kurz by ste dostali na ich víťazstvo s handicapom -1,5 gólu. Potom ľahko zistíte, či sa vám oplatilo vsadiť klasické stávky alebo handicapy.

Trocha štatistiky : Zo 100 prvých zápasov predchádzajúcej sezóny NHL, ktoré skončili v základnej hracej dobe víťazstvom jedného z tímov (teda nebola remíza a nemuselo sa predlžovať - takú stávku by ste prehrali či už by ste stavili čistú jednotku alebo handicap), ich 70 skončilo výhrou o 2 a viac gólov a 30 výhrou práve o jeden gól. Ak v nich kurzy na víťazstvo s handicapom boli priemerne 1,43 x (100/70) vyššie ako klasické kurzy, potom sa oplatilo vsádzať s handicapom. Napríklad pri priemernom kurze 1.70 na čistú výhru a 2.25 na výhru s handicapom by sa vsádzať s handicapom nevyplatilo :

100/100 uhádnutých stávok po 100 korunách s kurzom 1.7 = 17.000
70/100 uhádnutých stávok po 100 korunách s kurzom 2.25 = 15.750

Možno by sa vám ale oplatilo vsádzať zápas s handicapom -1, kedy sa pri výhre presne o gól vracia vklad. Nebojte sa matematiky a spočítajte si, čo je pre vás výhodné.

6. Kontrolujte súpisky. Toto je skôr univerzálna rada, pretože platí pre všetky kolektívne športy : keď tímu chýba kľúčový hráč, minimálne by ste mali spozornieť a dobre si premyslieť, čo to urobí s jeho mužstvom. Minulý rok sa do NHL vrátil Jaromír Jágr a stal sa jedným z ťahúňov Philadelphie. Keď sa zranil, prehrali Flyers hneď v ďalšom zápase na pôde priemerného Winnipegu a potom dokonca aj doma so slabou Carolinou. Bez Jágra, ktorý dokáže svojím výkonom strhnúť o generáciu mladších hráčov, má Philadelphia bilanciu 1-3, s ním na ľade 14-7. Sú to len malá čísla, v ktorých sa môže premietnuť viac faktorov, ale pre vás je to prinajmenšom dôvod si premyslieť, či pri ďalšom Jágrovom zranení vsádzať na Philadelphiu ako na jasného favorita.