Škola tipovania - 15.časť, Stávkovanie na tenis II

Ako tipovať na internete nielen pre začiatočníkov

Vytvoril : stavkovanie.net

V minulom dieli Školy tipovania sme zahájili krátku exkurziu do sveta stávkovania na tenis, ktorého nová sezóna odštartovala pred mesiacom. Dnes budeme pokračovať ďalšími postrehmi, ktoré by predovšetkým menej skúseným stávkujúcim mohli pomôcť.

6. Štvorhra nahráva prekvapeniam. Hlavne kvôli televíznym prenosom sa pred niekoľkými rokmi zmenila pravidlá vo štvorhre tak, aby deblové zápasy viac "odsýpaly". Pri zhode rozhoduje o víťazovi gemu jediná loptička a ak je stav na sety 1:1, hrá sa tzv. super tie-break (STB) do 10 bodov namiesto tretieho setu. Hlavne to druhé pravidlo znamená, že by ste si mali veľmi dobre rozmyslieť, či chcete vsádzať s nízkym kurzom na favorita. Keď totiž prehrá set, budete s malým kurzom sledovať "lotériu" v STB. Aj v super tie-breaku by samozrejme mali víťaziť tí lepší, ale náhoda v ňom hrá dôležitejšiu úlohu než v normálnom sete. Toto pravidlo sa však netýka grandslamových turnajov, Davis Cupu a Fed Cupu, kde sa hrá ďalej podľa starých pravidiel (a kde je teda väčší dôvod veriť favoritom).

7. Pozor na neznáme mená. Toto je špecialita tenisu : každý rok sa v ňom objavujú noví hráči a hráčky, o ktorých zrejme nebudete príliš vedieť. Keď stávkujete na futbal, hokej alebo iný kolektívny šport, budete si tímy vo "svojich" ligách pamätať ľahko, a o tých, ktoré postúpili alebo zostúpili, si obrázok urobíte rýchlo.

V tenise sa dá počas sezóny vsádzať na stovky hráčov a tak sa veľakrát stane, že uvidíte v ponuke meno niekoho, koho vôbec nepoznáte. Vsádzať proti niekomu takému len na základe toho, že vo svetovom rebríčku figuruje nízko, je jedna z najväčších chýb, akých sa môžete dopustiť, tým skôr, ak je hráč(ka) vekovo na rozhraní juniorky a dospelého tenisu (teda 15-18 rokov). Aj Roger Federer, Rafael Nadal alebo Novak Djokovič boli kedysi juniori, ktorých veľa stávkarov nepochybne podceňovalo (a rovnako tak aj bookmakeri, pozri napríklad niektoré kurzy na Rafaela Nadala v roku 2003). A netýka sa to len teenagerov : môžete naraziť na slušného hráča, ktorý sa tenisom začal profesionálne živiť až potom, čo vyštudoval vysokú školu alebo - ak nesledujete tenis tak dlho - vás môže prekvapiť starší hráč, ktorý sa vracia po dlhej dobe, pretože bol zranený (a pretože nehral, v rebríčku samozrejme spadol).

Existujú ľudia - často skôr fanúšikovia tenisu ako stávkujúci, ktorí obchádzajú tenisové turnaje juniorov a z hlavy vám vymenujú najväčších adeptov na budúce hviezdy. To je časovo veľmi náročné, vy by ste ale mali venovať čas aspoň tomu, že zapátrate v histórii hráča. Ak je mladý, tak sa pozrite na jeho juniorské výsledky (napríklad na stránkach ITF). Nie každému juniorovi sa prechod medzi dospelých podarí, ale prinajmenšom je dobré vedieť, aký má potenciál.

8. Pozor na motiváciu hráčov. Tenisti sú profesionáli a mali by stále hrať čo najlepšie, ale sú to tiež stále len ľudia, pre ktorých nie je turnaj ako turnaj.

Všeobecne sa dá povedať, že na grandslamových turnajoch a podnikoch Masters je motivácia maximálna a pokiaľ k tomu nemá tenista nejaký zvláštny dôvod, nemalo by hroziť, že by nehral naplno. Sú ale hráči, ktorým na iných ako tých najdôležitejších turnajoch robí problém odvádzať čo najlepší výkon. Špeciálnou kategóriou sú potom turnaje kategórie Challenger. Pre slabších hráčov, ktorí sa chcú uživiť, mladších tenistov, ktorí sa chcú dostať na turnaje ATP, alebo dobrých hráčov, ktorí sa v rebríčku prepadli napríklad vinou zranenia, môžu byť Challengere jediným spôsobom, ako sa dostať medzi elitu. Pozor ale na tenistov, ktorí sa chcú z Challengera dostať len čo najrýchlejšie domov.

9. Obhajca má dvojakú motiváciu. Tento bod súvisí s predošlým : nemali by ste premýšľať len o tom, že niekomu môže chýbať motivácia, ale aj o tom, že ju tenista môže mať väčšiu než obvykle. Ako určite viete, systém svetového rebríčka je (zjednodušene) postavený na obhajobe minuloročných bodov, a tak víťazovi predošlého ročníka turnaja hrozí, že v prípade rýchleho vypadnutia o veľa bodov príde (a netýka sa to samozrejme len víťaza - aj ostatní hráči, ktorí sa vlani umiestnili na turnaji dobre a tento rok hrajú znovu, obhajujú veľa bodov). Od umiestnenia vo svetovom rebríčku sa odvíja tenistova účasť / nasadenie na turnajoch (prípadne v kvalifikáciách), preto takú motiváciu nepodceňujte. Zároveň môže mať hráč na turnaj dobré spomienky, cíti sa na ňom dobre aj tento rok, čo môže mať pozitívny vplyv na jeho výkony a môže mu to priniesť ďalší úspech.

10. Všímajte si vzájomné zápasy. Každý stávkar im prikladá inú dôležitosť, ale rozhodne majú niečo do seba. Tenisti si svojich súperov často pamätajú a ak sa stretli viackrát a zakaždým zvíťazil jeden z nich, môže ten druhý získať zo svojho protivníka prílišný rešpekt. Určite by ste nemali preceňovať príliš staré vzájomné zápasy, ktoré sa mohli odohrať za úplne iných podmienok (keď trebárs jeden tenista bol príliš mladý a druhý na vrchole kariéry). Mali by ste ich brať len ako jednu z informácií.