Škola tipovania - 16.časť, Stávkovanie na tenis III

Ako tipovať na internete nielen pre začiatočníkov

Vytvoril : stavkovanie.net

Faktorov, ktorými je nutné, alebo prinajmenšom vhodné sa pri stávkovaní na tenis riadiť, je veľa. V minulých častiach Školy tipovania sme ich vymenovali desať, ďalších päť rád pridáme v dnešnom záverečnom dieli venovanom tenisu.

11. Pozor na posledné kolá kvalifikácie. Na takéto zápasy si skúsený stávkujúci dáva dobrý pozor. Na turnajoch sa často stáva, že sa na poslednú chvíľu odhlási niektorý z hráčov v hlavnej súťaži. Pretože už je pavúk vyžrebovaný, niekto ho v ňom musí nahradiť - tzv. lucky loser, teda najlepšie nasadený hráč v kvalifikácii, ktorý v poslednom kole kvalifikácie vypadol.

Hráči majú na turnajoch logicky bližšie k aktuálnym informáciám ako vy, preto je dobré byť obozretný aj v prípade, že neviete, že by sa niekto z hlavnej súťaže odhlásil. Samozrejme to automaticky neznamená, že hráč, ktorý už vie, že by sa do hlavnej súťaže dostal aj v prípade porážky v kvalifikácii, svoj zápas naozaj prehrá. Jeho motivácia už ale nebude taká, ako keby musel o svoj turnajový život bojovať naplno.

Výnimkou sú grandslamové turnaje, kde sa prípadný lucky loser žrebuje z tých, ktorí vypadli v poslednom kole kvalifikácie, takže ani najlepšie nasadený hráč nemá nič isté.

12. Pozor na nabitý program. Keď človek sedí za počítačom a vsádza, ľahko zabudne na to, že tenisti nie sú roboti, ale tiež len ľudia, ktorí sa môžu unaviť. Všeobecne je tenisový kolotoč nastavený tak, aby každý týždeň nelietali cez celú zemeguľu - v januári sú predovšetkým v Austrálii, v marci na betónoch v Amerike, v máji v Európe atď. Z rôznych dôvodov však môžu mať nepríjemne nabitý program - napríklad keď jeden týždeň hrajú v Ázii, kde sa dostanú ďaleko, hneď nato letí do Európy, kde reprezentujú v Davis Cupe (a len vo dvojhrách môžu počas troch dní odohrať desať setov), a vzápätí letí za more, kde sa budú musieť vysporiadať minimálne s časovým posunom, nehovoriac o tom, že počas troch týždňov môžu hrať na troch rôznych povrchoch ...13. Pozor na exhibície. Možno najlepšie je sa im úplne vyhnúť, ale dá sa na nich vsádzať aj na prekvapenie. Najväčšou motiváciou hráčov je vyhrávať regulárne turnaje a okrem peňazí tak získavať aj body do rebríčka. Na exhibícii sa predovšetkým elitnej hráči nepretrhnú (kto videl mimoriadne ležérny výkon Rogera Federera v Abú Zabí, asi vie, o čom je reč), motiváciu majú naopak mladší hráči, ktorí sa môžu proti favoritom vytiahnuť.

Než si na niekoho stavíte v exhibičnom zápase, pozrite sa, ako si v podobných zápasoch hráč viedol skôr, prípadne sa najskôr pozrite, ako k takému zápasu pristupuje. Keď vidíte, že mu na výsledku nezáleží, ruky preč.

14. Všímajte si skreče. Existujú tenisti a tenistky, u ktorých notoricky hrozí, že nedokončí zápas a vám tak prehrajú tiket. Napríklad Viktoria Azarenková predvlani skrečovala osem zápasov, vlani päť. Marion Bartoliová má za svoju kariéru na konte cez 20 skrečov. Ak tieto dve (a rad ďalších) tenistky chcete hrať ako favoritky, určite by ste to mali robiť tam, kde pri skreči stávková kancelária vracia vklad, pretože hrať s kurzom napríklad 1.10 a s takým rizikom je nezmysel.

15. Nebojte sa vedľajších stávok. Boli časy, keď sa dalo vsádzať len na víťazstvo jedného z dvoch hráčov (jedného z dvoch párov v prípade štvorhry) a na nič iné. To by mohlo stačiť, ak by nehral jasný favorit s jasným outsiderom - potom sa môžeme dostať až ku kurzu 1.01, ktorý pre stávkarov nie je ani trochu zaujímavý.

Stávkové kancelárie preto prišli s handicapmi, vďaka ktorým už je možné vsádzať na ktorýkoľvek zápas so slušným kurzom. Ak máte účet u dvoch, troch spoločností, môžete si vyberať zo širokej ponuky: stávky na prvý set, stávky na počet gemov, stávky na počet gemov v prvom sete, stávky na počet setov, handicapy na sety, atď.

Stávky na víťazstvo sú základ, ale v určitých situáciách môže aj iná stávka dávať zmysel. Hrá rozohratý kvalifikant - inak slabší hráč - s favoritom, ktorý máva pomalšie začiatky turnajov? Možno stojí za to skúsiť výhru outsidera v 1. setu (s tým, že favorit zápas dosť možno otočí). Hrajú proti sebe na rýchlom povrchu hráči, ktorí len výnimočne strácajú podanie ? Stavte si, že v zápase bude tajbrejk, ak na to nájdete slušný kurz, prípadne na to, že sa v prvom sete odohrá viac ako 9.5 gemov. Hrá sa na grandslamovom turnaji zápas, v ktorom očakávate vyrovnaný boj, a hranice under / over vám príde príliš vysoká ? Stavte si miesto toho, že sa bude hrať 4 alebo 5 setov. Možností je naozaj veľa, tak prečo ich naplno nevyužiť.