Škola tipovania - 17.časť, Stávkovanie na baseball I

Ako tipovať na internete nielen pre začiatočníkov

Vytvoril : stavkovanie.net

Pri stávkovaní na baseball je najdôležitejší nadhadzovač. Je niečo ako brankár v hokeji, akurát dvakrát dôležitejší.

Ak plávate v pravidlách baseballu, v skratke to funguje asi takto : nehrá v ňom rolu čas, ako ho hrá napríklad vo futbale alebo hokeji, hrá sa na "ťahy" (preto tiež Ernest Hemingway o baseballe povedal, že sú to najrýchlejšie šachy). Základnou jednotkou je smena (anglicky Inning) - počas nej sa oba tímy vystriedajú a majú po jednom "ťahu", počas ktorého sa pokúsia bodovať. Smien je celkom 9 za zápas (prípadne viac, keď sa musí pri remíze predlžovať).

A čo sa deje počas jednej smeny? Nadhadzovač jedného tímu sa pokúsi dobrými nadhodmi zabrániť tomu, aby sa pálkari súpera dostali na méty. Méty sú celkom štyri - prvá, druhá, tretia a domáca - a ak sa palkárovi podarí obehnúť všetky štyri, získava jeho tím bod.

Najjednoduchším spôsobom, ako bodovať, je odpáliť "homerun", teda poslať loptu za bariéru štadióne, kde ho hráči súpera v poli nemôžu chytiť. V takom prípade pálkar môže v pokoji obehnúť všetky štyri méty a došliapnutím na domácu métu získať bod. Ak sa navyše už pred ním dostal na niektorú z mét niektorý jeho spoluhráč, pošle "domov" aj jeho a získa tým ďalší bod za každého spoluhráča. Jedným odpalom tak môže získať až štyri body - to vtedy, keď odpáli homerun pri všetkých obsadených métach (štvrtá - domáca sa neobsadzuje, tam sa len dobieha).

"Ťah" jedného tímu končí, keď sa mu tzv. vyautujú traja hráči. Z hry ich môže dostať nadhadzovač strikeoutem (t.j. pálkar ani neodpáli), z hry ich môžu dostať aj nadhadzovačovi spoluhráči v poli, keď chytia odpal priamo zo vzduchu (t.j. lopta nedopadne na zem) alebo "zašliapnu" métu skôr, ako na ňu pálkar stihne dobehnúť, a existuje ešte niekoľko ďalších spôsobov. Akonáhle má tím troch vyautovaných hráčov, ide na pálku druhé družstvo. Keď sa aj tomu vyautujú traja hráči, končí smena a začína ďalšia (a na pálku ide znovu prvý tím).

Toľko potrebný úvod pre tých, ktorí sa s baseballom ešte len zoznamujú. Ale späť k nadhadzovačovi : prečo je v baseballe tak dôležitý? Odpoveď je jednoduchá - pretože to on uvádza loptu do hry a on zásadným spôsobom ovplyvní, čo sa bude diať. Nadhadzovači jednoducho dokážu vyhrať zápasy.

Akonáhle toto človek pochopí, urobí prvý dôležitý krok k tomu, aby mohol úspešne vsádzať na baseball. Lenže potom sa vynorí množstvo otázok : Ako spoznať výborného, priemerného a podpriemerného nadhadzovača? Hovoria štatistiky, ako sú ERA alebo WHIP, o nadhadzovačovi všetko? A prečo tímy vlastne vedľa tých najlepších nadhadzovačov stavajú tak často aj tých slabších alebo veľmi slabých? O tom, o význame štatistík (a čo vlastne znamenajú) a o ďalších veciach si prečítajte v ďalšom dieli Školy tipovania.